פורום באינטרנט
נווט למעלה
כתובת: כלניות 24 טירת כרמל
טלפון : 04-8888777
פקס : 048575181
שעות קבלה: 8:00-16:00
שונה לאחרונה ב- 06/11/2016 09:39 על-ידי אורלי קצין
פורום באינטרנט-
 תהל אלפ​​סי​
פורו אינרטנט.jpg

​ ​​                               אחת ממשמעויותיה הנפוצות של המילה פורום מקוון כיום היא אתר אינטרנט או חלק בו, המשמש לקיום דיונים בנושאים מוגדרים או כלליים. גולשים רשאים לכתוב הודעה בפורום, כהודעה שפותחת דיון בנושא חדש או כתגובה להודעה קיימת. לפורומים יש ז'רגון (שפה פנימית של הפורום) ספציפי הקשור אליהם.

הפורום המקוון הוא אחד המאפיינים המובהקים של תרבות האינטרנט. מתקיימים בהם דיונים ערים, בהשתתפות עשרות ואפילו מאות משתתפים, שכל אחד מהם תורם לדיון המתפתח בפורום.

הפורומים היום הם התפתחות של קבוצת דיון שהייתה קיימת באינטרנט עוד בימי רשת ה-Usenet. פורומים נבדלים מחדרי צ'אט בכך שההודעות נשמרות, לפחות באופן זמני, בארכיון. 

לעתים פורומים גורמים למשתתפים בהם להסיר את מעטה האנונימיות ולפתח קשרים בין-אישיים, פורומים אלו מתפתחים לקהילה וירטואלית. מבחינה חברתית-רגשית פורומים יכולים להוות פלטפורמה המסייעת לאנשים הנמצאים במצב של בדידות.​ 

יש פורומים הדורשים רישום מוקדם, או אפילו הרשאה מצד המנהלים כתנאי לכתיבת הודעות.

כמה סוגים עיקריים של פורומים: 

פורום חופשי: כל הודעה שנשלחה מוצגת מיד עם סיום כתיבתה, ללא כל פיקוח על תוכן ההודעות. האחריות לתוכן ההודעה היא אך ורק של הגולש שכתב אותה.

פורום מנוהל בדיעבד: כל הודעה שנשלחה מוצגת מיד עם סיום כתיבתה, אך מנהל הפורום בודק מפעם לפעם את ההודעות המוצגות, ומבטל או משנה הודעות שאינן עונות על מדיניות הפורום.

פורום מנוהל מראש (פחות נפוץ): כל הודעה שנשלחה מועברת לעיונו של מנהל הפורום, ורק אם זכתה לאישורו היא מוצגת, לעתים לאחר שעברה עריכה, או במצב בו שודרגה מע' הפורום לחדישה יותר, ועל-מנת למנוע פעילות במע' המיושנת, מונע המנהל פרסום בה, אלא במקרה קריטי, בו מועברת ההודעה לאישורו של המנהל בלבד.

לכל אחת מצורות ניהול אלה יתרונות וחסרונות משלה. יתרונו הבולט של הפורום החופשי הוא חופש הדיבור המלא שהוא מעניק, במשמעות הרחבה ביותר של מושג זה. יתרון זה הוא גם חסרונו העיקרי של הפורום מסוג זה, משום שיש המנצלים את החופש לרעה, למשל בפרסום פרטים שיש בהם פגיעה בפרטיותו של אדם או פגיעה בשמו הטוב. בעיה נוספת המתעוררת בפורום לא מנוהל היא "התלקחות" (flaming) - מריבה מילולית קשה שפורצת בין משתתפי הפורום. עם זאת הבעיה העיקרית של פורומים בלתי מנוהלים היא השחתה זדונית: הצפת הפורום בהודעות חסרות תוכן, מכילות רק קללות, או שמכילות תוכן לא רלוונטי לנושא הדיון, כגון הודעות מסחריות, פרסומיות, פוליטיות, מזימות פירמידה, בקשות לתרומות ולעזרה וכדומה. הודעות אלו מכונות בשפת הפורומים ספאם.

 

יתרונו של פורום מנוהל מראש הוא שכל ההודעות בו עוברות פיקוח, ומסירים תכנים בלתי הולמים. חסרונו הבולט הוא בחוסר היכולת לנהל בו שיחה בזמן אמת, או קרוב לו. לרוב עובר פרק זמן מורגש בין שליחת ההודעה עד לקבלת אישורו של מנהל הפורום.

 

יתרונו של פורום מנוהל בדיעבד הוא שההודעות בו מתפרסמות בזמן אמת, ומדי פעם מסירים ממנו הודעות לא מתאימות. חסרונו הוא שבכל פרק זמן מסוים הודעות לא מתאימות עלולות להימצא בו, אם המנהל עדיין לא הספיק להגיע אליהן.

 

בידי מנהלי הפורום עוצמה רבה לניהול הדיון. הם יכולים למחוק הודעות, לערוך אותן, להזהיר כותבים ואף להרחיק אותם מהקהילה. על מנהלי הפורום להפעיל שיקול דעת רב בניהול הקהילה. ככל שהקהילה גדולה יותר ומונה יותר חברים פעילים גדלה בה ההטרוגניות ועל מנהלי הפורומים מוטלת האחריות לתת את הבמה לכל חברי הקהילה. לעתים, מנצלים מנהלי פורומים את עוצמתם בדרכים לא ראויות ולצרכים לא ראויים. קהילה שמנהליה מנצלים את כוחם באופן בלתי ראוי - סופה להתפרק.​